İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Ankara Üniversitesi Dev Sağlık Kompleksi Yapımına Hızla Devam Ediliyor / Bağlıca - Hastane - Kök Hücre

Ankara Üniversitesi Kök Hücre Hastanesi ve Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi

14.10.2018 tarihli drone çekimi

Ankara Üniversitesi’nce Bağlıca’da binbeşyüz dönümlük alanda kurulacak Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi’nin yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Son yılların en büyük sağlık yatırımı olan proje, 2013 yılında arazinin tahsisinin ardından hız kesmeden sürdürülmekte.

Bağlıca'ya kurulan bu sağlık kompleksinin, bölgeyi bir ’sağlık üssü’ yapacağı gibi, sağlık turizminde ’marka kent’ olmayı hedefleyen Ankara’yı da bu alanda dünya çapında önemli bir merkez haline getireceği, sadece yerel ya da ulusal değil uluslararası çapta bir sağlık üssü olacağı aşikar. 

 

 

Gazetelerde yer alan haberlere göre; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, kurulacak merkezin özellikleri hakkında şu bilgileri verdi:
"Mükemmel bir Mükemmeliyet Merkezi kuracağız. Bin yataklı tam teşekküllü bir tıp fakültesi hastanesi, buna entegre bir kök hücre enstitüsü, medikal teknopark, medikal biyoteknoloji ve ileri tıbbi araştırmaların yapılabileceği bir kompleks olacak bu. Sadece Ankara’ya dönük de değil, sadece ulusal da değil, aslında uluslararası bir sağlık üssü hedeflendi. Sağlık kompleksimiz Ankara’yı, sağlıkta dünya çapında önemli bir merkez haline getirecek. Yabancı hastalara hizmet verebileceği gibi uluslararası öğrencilere de tıp ve uzmanlık eğitimi verebilecek bir üs olarak düşünüyoruz burasını. Genellikle de sıra dışı tıbbi işlemlerin yapılabileceği bir alan. Bir yönden de şehrin gelecekte sağlık hizmetinde ihtiyacı olan bir bölgesi olması gerektiğini söyledik. Bu bağlamda yapılan araştırmalarda çevre yolu üzerinde Bağlıca’da arazi tahsisi yapıldı. Yapılan arazinin 800 dönümüne tıp alanları ve tıpla ilişkili alanların inşasını gerçekleştireceğiz. Bu yıl içinde mimari proje çalışmasını tamamladıktan sonra bir aksilik olmazsa 2017 içinde temelini atmaya hazırlanıyoruz."
Prof. Dr. İbiş, nihai hedeflerini "Hem eğitim ve araştırma, hem de tanı ve tedavi alanlarında uluslararası bir merkez olmak" şeklinde ifade etti.


"KÖK HÜCRE ALANINDA ÖNCÜ OLACAK"
Yaklaşık 150-200 milyon liralık bir bütçe ile hayata geçirilmesi planlanan hastanenin özellikle kök hücre konusunda ön plana çıkması amaçlanıyor. Sağlık sektörünün, bilimin gelecekteki en önemli hedefinin kök hücreden organ üretimi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. İbiş, "Kök hücre çalışmaları ile uluslararası literatüre girmeyi hedefliyoruz. Kanser tanı ve tedavi amaçlı çalışmalar ileri teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra medikalteknopark, bioteknopark, biomedikalpark gibi ileri teknoloji merkezleriyle entegre çalışacak birimler yer alacak. Hastanemiz, uluslararası alanda bir sağlık üssü olacak" dedi.


DENEY HAYVANLARI MERKEZİ
Tıp Fakültesi dekanlık ve dersliklerin, sosyal tesislerin de bulunacağı sağlık üssünde deney hayvanları merkezi de yer alacak.

PROJE İNŞAATI HIZ KAZANDI

İş makinelerinin aralıksız çalıştığını gören bölge sakinleri, gelişen ve değer kazanan Bağlıca için oldukça umutlu. Bağlıca Bulvarı'nın Yapracık'a kadar uzanan kısmının tamamlanması ve EGO seferlerinin başlamasıyla şehrin batıya olan gelişiminin ne denli hızlı olduğunun kanıtı. Üniversite Hastahanesi inşaatının son durumunu takip edecek, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

İlgili Etiketler