İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

GÜNÜMÜZDE KÖK HÜCRE TEKNOLOJİSİ

GÜNÜMÜZDE KÖK HÜCRE TEKNOLOJİSİ

20 Kasım 2009 tarihinde, Bakanlar Kurulunca Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü kuruldu. Bu bağlamda toplam 763.635 m² lik alana 1000 yataklı tam teşekküllü bir tıp fakültesi hastanesi ve entegre kök hücre enstitüsü, Ankara Üniversitesi derslikleri, laboratuvarları ve eğitim enstitüsü, medikal teknopark, medikal biyoteknoloji ve ileri tıbbı araştırmaların yapılabileceği uluslararası nitelikte dev bir sağlık kompleksi yapılmaya başlandı. 

 

Peki bu kök hücre tedavisi dedikleri tedavi yöntemi nedir ?

 

Ülkemiz de çok yeni olan kök hücre tedavisi Dünyada ilk kez 1939 yılında kullanılmaya başlandı. 1939 yılında kanser olan bir hastaya kemik iliği nakli deneyi yapılmış ve başarılı olunamamıştır.1949 yılında yapılan kök hücre tedavilerinden olumlu sonuçlar alınmaya başlanmıştır.1950'li yıllarda Japonya'ya atılan atom bombası nedeniyle kök hücre ile ilgili çalışmalar radyasyondan korunmaya yönelik olmuştur.

 

Ülkemizdeki gelişmelere dönecek olursak ANKARA ÜNİVERSTESİ’NİN Etimesgut ilçesine bağlı Bağlıca mahallesine inşa etmekte olduğu Dünya'nın ve Türkiye'nin sayılı sağlık merkezlerinden biri olacak olan “Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezinin” inşasının kabası bitmek üzere olup en kısa  zamanda faaliyete geçmesi beklenmektedir.

 

İlgili Etiketler