İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

ATO İLE BELARUS TİCARET VE SANAYİ ODASI ARASINDA, TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

ATO İLE BELARUS TİCARET VE SANAYİ ODASI ARASINDA, TİCARİ İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE YÖNELİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY: "İKİ ÜLKENİN UZUN YILLARDAN BERİ DOSTLUK ÇERÇEVESİNDE SÜRDÜRDÜĞÜ TİCARİ İLİŞKİLERİN, ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA KATLANARAK ARTMASINI BEKLİYORUZ."

17 NİSAN 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Belarus Ticaret ve Sanayi Odası arasında, ekonomik ilişkileri geliştirmek ve ticaret hacmini artırmak amacıyla "İşbirliği Protokolü" imzalandı. İşbirliği Protokolü'nü Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve Belarus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Ulakhovich imzaladı.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun resmi ziyaret amacıyla geldiği Ankara'da, iki ülkenin ticaret ve yatırım hacmini geliştirmek için Türkiye-Belarus İş Forumu gerçekleştirildi. Belarus Başbakan Yardımcısı İgor Lyaşenko ileTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla gerçekleşen forumda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkan Yardımcısı ve Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye Belarus İş Konseyi Eş Başkanları Ali Rıza Arslan ve Dmitri Diçkovski birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve Belarus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Ulakhovich "İşbirliği Protokolü" imzaladı.

ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, imzalanan protokolle iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve ticaret hacminin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Protokolün genelde Türkiye ekonomisine özelde de Ankara'ya katkı sağlayacağını kaydeden Aktay, şunları söyledi:

 "Türkiye ve Belarus arasında ticari ilişkileri geliştirmek adına bugün önemli bir adım daha attık. İki ülkenin uzun yıllardan beri dostluk çerçevesinde sürdürdüğü ticari ilişkilerin, önümüzdeki yıllarda katlanarak artmasını bekliyoruz. Belarus ile 2017 yılında 605 milyon dolar civarında olan ticaret hacmimiz, 2018 yılında 630 milyon dolara kadar yükseldi. Ticaretin önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasıyla iki ülke arasındaki ticaret hacminin Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, kısa sürede 1,5 milyar dolar hedefine ulaşacağına inanıyorum."  

İlgili Etiketler