İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Bağlıca’da Engelsiz Yaşam Zamanı

Engeli Olmayanlar Engelli İnsanları Anlayabilir Mi?

Engelli olmak mı; eminim sağlıklı olan insanların hiç biri bunu anlayamaz. Ayağım olmasa nasıl yürürüm!, bacağım olmasa nasıl otururum!, nasıl araba kullanırım!, markete nasıl giderim!,  elim olmasa nasıl su içerim!, parmağımın biri olmasa bilgisayarda nasıl yazı yazarım!, gözlerim olmasa; bunu düşünmek bile acı verdi bana. Ya duyamasaydım, ya konuşamasaydım, ne yapardım hiç bilemiyorum. Bunlar ne ki? En acısı zihinsel engelli olmak mı yoksa bedensel engelli olmak mı, inanın hiçbir fikrim yok.

Bırakın onları anlamayı, yaşamlarını o kadar zorlaştırıyoruz ki.. O kadar ötekileştiriyoruz ki.. Bilerek ya da bilmeyerek.

Etimesgut Belediyesi, engelli insanlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için, onları sosyal hayata katmak için, bi nebze de olsa onlara yanlarında olduğumuzu hissettirmek için çok güzel bir yer yaptı Bağlıca’da. Sacettin Gürbüz Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi.Yeni yeni bilinçleniyoruz bu konuda. Engelli insanlarımız ve aileleri, o büyük hayatlarını ve yaşadıkları zorlukları anlatınca hem insanlarımızın hem sosyal örgütlerin hem de belediyelerimizin bu konuda farkındalığı arttı. Ve artmaya devam ediyor.

Bu merkezde; engelli ve engelli yakınları için konaklama, tüm engel gruplarına hizmet verebilecek olan rehabilitasyon merkezi ve hobi veya meslek edindirme amaçlı kurslar var. Bu kurslar arasında; bilgisayar, ahşap mobilya, seramik-çömlek, matbaa-ciltleme, resim, sahne sanatları, müzik, yemek, mozaik gibi birçok bölüm bulunmakta. Ayrıca engelli insanlarımız ve aileleri için tiyatro, konser, seminer gibi kültürel etkinlikler için çok amaçlı salon, kütüphane, yemekhane ve kafeterya alanları mevcut. Yani bu tesis engelli insanlarımız ve ailelerinin rahat ve huzurlu nefes almasını sağlayacak bi merkez.

Gittim ve ziyaret ettim. Her şey harika. Böyle bir tesis kazandırdığı için Etimesgut Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  

Engelli bireyimizin söyledikleri ile bitirmek istiyorum yazımı. “Gelişmiş modern bir ülkede doğsaydım eğer, özel bir eğitim ve psikologlar sayesinde normale yakın bir hayatım olurdu belki. Belki mutlu olmaya yakın olabilirdim, evlilik ve çocuğumun olması fikirleri normal gelebilirdi. Kim bilir, belki…

Neden olmasın? Türkiye sosyal devlet olma yolunda güzel adımlar atıyor. Yakın gelecekte engelli insanlarımıza daha fazla imkânların sunulacağı, kendilerini daha mutlu hissettirecek yeni sistemlerin geliştirileceğine, yeni yerlerin açılacağına inanıyorum. Her şey çok daha güzel olacak.

Engelsiz Yaşam, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Bağlıca Mahallesi Belpınarı Caddesi No: 21 Etimesgut/Ankara

Tel: 0.312 234 50 48 -  234 50 44

www.sacettingurbuz.etimesguthayat.com

www.etimesguthayat.com

İlgili Etiketler