İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Ev Dekorasyonu ve Sihirli Dokunuşlar

İhtiyaçlarımız ve zevklerimiz ne olursa olsun, hepimizin isteği evimizi ferah ve işlevsel kılmak.Evimiz ruh halimizi etkileyen faktörlerden biridir.Hatta evimizde kullandığımız renkler bile bizleri etkiler.Bunun için mekana uygun, birbirine uyumlu parçalar seçmek geliyor. Örneğin döşemesi, halısı, perdesi birbirine uyumlu, odayı daraltmayacak bir koltuk takımı ya da dolabıyla yatağıyla uyumlu bir halı ve perde, istediğiniz hangi modelde ve renkte olursa olsun işte bu uyum sayesinde evlerimiz şık bir hale sokacaktır.

Salona Renkli Dokunuş

Salona renkli dokunuş katarak sıkıcılıktan kurtarabilirsiniz. Eğer salonunuzun sıradanlığını kırmak istiyorsanız, birkaç kolay dokunuşla yapabileceğiniz dekorasyon fikirleri karşınızda…

Salona renkli dokunuş katmak sandığınız gibi yüksek bütçeler ve yorucu çalışmalardan geçmiyor. Salonunuzun sıradanlığını kırmak için biraz renk kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. Salon dekorasyonunu değiştirmek için düşük bir bütçeniz varsa, renkli aksesuarlar ve renkli tekstillerden yararlanabilirsiniz. Örneğin kanepenizin üzerine koltuk şalı ve yastıklar kullanarak salonunuzun sıradanlığını kırabilirsiniz. Kahverengi koltuk takımı için turuncu, türkuaz, turuncu renkler ideal. Mavi tonlarında bir oturma grubunuz varsa, fuşya, fıstık yeşili, sarı seçebilir, açık renklere hakim kanepeler için de karışık renk ve desenler kullanabilirsiniz.

Ayrıca küçük aksesuarlarla da salona renkli bir dokunuş yapabilirsiniz. Orta sehpanıza renkli büyük bir kase, şamdanlar, renkli biblolar kullanmak iyi bir fikir. Aplik ya da abajurlar ve saksılarda da renklere yer vermeniz farklı bir dekorasyon yaratmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bütçeniz izin veriyorsa, perdelerinizle de salonun sıradanlığını kırabilirsiniz. Örneğin renkli güneşlikler, salonun hakimiyeti açısından oldukça işinize yarayacaktır.

Duvar dekorasyon fikirleri ile de salona renkli dokunuş katabilirsiniz. Büyük, renkli bir pano ya da renkli bir tablo, salonunuzda şık duracaktır.

Evin en çok zaman geçirilen mekanlarından biri olan salonları renkli bir hale getirerek eğlenceli ya da sofistike bir hale getirebilirsiniz. 

Minik mutfaklar, kullanımları oldukça zor dursa da akıllı dekorasyon fikirleri ile daha rahat ve konforlu alanlara dönüşebilir.

Mutfaklar, hem fazla vakit geçirilen hem de çok işlevli kullanım alanları olması gereken mekanlar. Yemek yapmak için hazırlık, pişirme ve bulaşıkları yıkamak için mutfakta her zaman daha fazla alana ihtiyaç duyarız. Özellikle kentli yaşamlarda küçük metrekareli dairelerin minik mutfakları, dekorasyon fikirleri bulmak ve kullanım alanı itibariyle zorlayabilir. Ancak dar bir mutfak alanında yapabilecek akıllı önerilerle mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Minik mutfaklar için öncelikle renk seçiminden başlamak gerek. Alanın daha geniş ve aydınlık durması için beyaz ya da açık parlak renkler kullanabilirsiniz. Aydınlık ve ferah bir mutfak için koyu renkleri tercih etmemelisiniz. Beyaz rengin yanı sıra sarı, yeşil, mavi ve grinin en açık ve parlak tonlarını mutfağınızda uygulayabilirsiniz. Ayrıca gün ışığını mutfağa olabildiğince alabileceğiniz uygulamaları hayata geçirmelisiniz. Örneğin perde seçiminizi de açık renklerden yana yapmalısınız. Store perdeler minik mutfaklar için iyi bir öneri olacaktır. Eğer pencerenizin boyutunu değiştirme imkanınız varsa, geniş ve tabana kadar uzayan pencere montajı yaptırmanızı öneririz. Böylelikle ışığı bolca mutfağa alarak daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

 Yatak Odası

Yatak odası dekorasyon ipuçları ile konforlu ve şık mekanlar yaratabilirsiniz. Güzel bir uyku, güne güzel başlangıç, doğru “yatak odası dekorasyon ipuçları”ndan geçiyor.Yatak odası dekorasyon ipuçları size mutlu ve şık bir mekan kurgulamanız için yardımcı olacak. Yatak odası dekorasyon ipuçları ve fikirler arıyorsanız, önerilerimize kulak verebilirsiniz. Yeni bir yatak odası dekorasyonuna başlamadan önce renkleri, mobilyaları, aksesuarları ve ev tekstillerini araştırarak bir liste yaparak işe koyulabilirsiniz.

Yatak odası duvarları ne renk olmalı?

Listenin ilk adımı, duvar renkleri olmalı. “Yatak odasında nasıl bir renk olmalı?” sorusuna en güzel yanıt mavi, yeşil, krem, leylak renklerinin tonları ile beyazdır. Ama renge karar verirken en önemli kıstas, mutlu olacağınız renklerdir. Sevdiğiniz renkler güçlü ve sertse, onların daha açık tonlarını kullanmanızı öneririz. Boya ya da duvar kağıdının renk ve desenlerine karar verirken, zemini rengini de dikkate almalısınız. Yatak odanızın aydınlık olması, sizi mutlu edecektir. Bu nedenle mekandaki ferahlık hissini renklerle güçlendirmeyi göz ardı etmemelisiniz.

Listenizin ikinci sırasında ise mobilya seçimi olmalı. Genellikle dekorasyon hatalarının en fazla yapıldığı konular mobilya tercihlerinde görülüyor. Bu nedenle yatak odanızın ölçülerini doğru aldığınızdan ve odanıza uygun olacağından emin olmalısınız. Mağazada beğendiğiniz mobilya takımı yatak odanızda facia ile sonuçlanabilir. Mobilya seçimi yaparken aceleci davranmayın. Bir kağıt üzerinde yatak odanızın ölçülerini çıkararak mobilyaları nereye yerleştireceğinize karar verin. Gardırop yüzünden yatağın yolunu kapatmak istemezsiniz. Yatak odası mobilya modelleri konusunda takım alabileceğiniz gibi, parçaları tek tek alarak farklı ve kişisel bir dekorasyon da yapabilirsiniz. Özellikle vintage ya da retro dekorasyon seviyorsanız, ikinci el ve antika mağazalarını dolaşabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyon ipuçları”ndan biri de aydınlatma unsurları… Yatak odasında aydınlatma unsurlarına karar verirken, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Örneğin yatarken kitap okumak ya da akşam hazırlanırken ihtiyaç duyacağınız aydınlatmalar birbirinden farklıdır. Yatak odası dekorasyonu için de önemli katkılar sağlayacak aydınlatma fikirlerine karar verirken ihtiyaçlarınıza uygun olacağından emin olun. Ayrıca yatak odanızdaki dolap içlerine minik LED aydınlatmalar kurgulayarak, kıyafet seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

İlgili Etiketler