İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Başkentinen doğru yatırım noktası Etimesgut-Bağlıca…

Başkentinen doğru yatırım noktası Etimesgut-Bağlıca…

Başkentinen doğru yatırım noktası Etimesgut-Bağlıca…

 

Türkiye’nin en kalabalık ili olan Ankara’nın, 2020 yılı itibariyle nüfusu 5.663.322 kişiye ulaşmıştır. 25 ilçe ve 1425 mahalle ile nüfuslarına göre şehirler listesinde belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Ankara, dünyada elli yedinci sırada yer almaktadır.

Hızla gelişen Ankara, Türkiye'nin en çok üniversiteye sahip ili olmasının yanı sıra, üniversite diplomasına sahip kişi oranı da ülke ortalamasının iki katıdır.

Özel ve kamu kurumlarının yoğunluğu şehre göç akımına da neden olduğundan şehirde memur ve öğrencilerin ağırlıkta yaşadığı görülmektedir.

2020 yılı sonunda ilçelerin nüfus yoğunluğunda 938.568 kişiyle Keçiören ilçesi ilk sırada yer alırken ikinci sırada 944.609 kişiyle Çankaya, 695.395 kişiyle Yenimahalle üçüncü sırada, 669.465 kişiyle Mamak dördüncü sırada, 595.305 kişiyle Etimesgut beşinci sırada yer almaktadır.

1990 yılında ilçe ilan edilen Etimesgut, şehrin merkezine 19 km mesafede yer almaktadır. 273 km2’lik bir alanda kurulan ilçe, şehrin en kıymetli yatırım bölgelerinden Bağlıca mahallesini de içinde barındırmaktadır.

Ankara’da imara açık arazilerin kamu kurumlarına ayrılmasından dolayı yerleşim yerlerinin de şehrin gelişime açık yeni bölgelere kaymasına neden olmaktadır. Gayrimenkul uzmanlarının yatırım önerileri arasında ilk sırayı alan ilçe ise Üniversitelerin kampüslerine yakınlığıyla bilinen Eskişehir yolu güzergahıdır. Üst gelir seviyesine ev sahipliği de yapan bölgede Ankara’nın en kıymetli yatırım bölgesi olan Bağlıca Mahallesi, yatırımcıları ve inşaat firmalarını cezbetmektedir.

Lüks donatılı alışveriş merkezleri, plazalar, eğlence merkezleri ile bölgenin Ankara’nın yatırım yapılacak en kıymetli noktasıdır.

Etimesgut- Bağlıca’ya inşa edilen “Güvenlik Kampüsü” olarakda adlandırılan; ve ilk olarak Milli İstihbarat Teşkilatının taşındığı bölgeye Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Deniz, ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarının da taşınması için bina inşaatlarına hızla devam edilmektedir.

Bağlıca’nın en kıymetli yatırım noktası olmasının bir diğer nedeni de Ankara Üniversitesi’nin kampüsünü bu bölgeye taşımasının yanı sıra 1000 yataklı Sağlıkta Mükemmelliyet Merkezi ile 100 Yataklı Kök Hücre Tedavi Merkezinin inşa edilmesidir.

Yatırımcıların birikimlerini değerlendirmelerinin yolu ise şehrin batı aksına doğru gelişmesinden geçmektedir. 

İlgili Etiketler