İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

‘Cumhuriyet Köyü’ projesini sizler için inceledik.

‘Cumhuriyet Köyü’ projesini sizler için inceledik.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında hazırlattığı ve ideal köy yaşamının gerçekleşeceği ‘Cumhuriyet Köyü’ projesini sizler için inceledik.
Şu anda İskandinav ülkelerinde kurulan köylerin yerleşim planının fikir babası da olan Cumhuriyet Köyü Projesi için pek çok fikir beyan edilmiş; bu projeye hobi bahçesi diyenler de olmuştur.
Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan bu muhteşem kent tasarım projesi, her yere yürüme mesafesinde olduğundan hem şehir hem de küçük ölçekte arazi kullanımı için de uygulanabilmektedir.
Zamanının çok ötesindeki vizyoner liderimiz Atatürk, ülkemizin “tabandan kalkınması” amacıyla bu projeyi tasarlamıştır. Atatürk’ün üzerinde çalışarak uygulanmasını istediği bu proje, Afet İnan’ın “Devletçilik İlkesi” ve “Cumhuriyetin Ellinci Yılı İçin Köylerimiz” adlı kitaplarında yer almıştır. 
Atatürk’ün 1937 yılında hazırladığı bu projeyi Afet İnan, Cumhuriyet’in 50. yılı nedeniyle 1970’lerde tekrar gündeme getirerek projenin hayata geçirilmesi için Bayındırlık Bakanlığı ve valilere mektuplar göndermiştir.
Çağdaş ve çevreci bir köy hayalini bu projeyle ortaya koyan Atatürk’ün ‘İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi’nin aslı Türk Tarih Kurumu’nda muhafaza edilmektedir. Projede okul, cami, köy konağı, sağlık ocağı, otel–han, çocuk bahçesi ve fabrika dahil toplam 43 yapı bulunmaktadır. 
Cumhuriyet Köyü Projesinde yer alan yapılar:
Plana göre köyün merkezine yapılacak anıtın etrafında sosyal tesisler, terzi, bakkal, berber gibi mekanlar da yer almaktadır.
Merkezin sağına köy meydanı konumlandırılmıştır. Köy Meydanı’nda köy parkı ve çocuk bahçesi mevcuttur. Köy Parkının ve Çocuk Bahçesinin çevresinde ise oyun alanı, telefon, itfaiye, çeşme, havuz ve tuvalet bulunmaktadır. Planın sağında, en dış çemberden dışa doğru açılan alanda çok çok geniş bir koruluk yer almaktadır. Koruluğun sonundaki çayın kuzeyinde değirmenler, güneyinde yaş ve kuru yonca ile hayvan pancar tarlası dikkat çekmektedir. Planın sağ üst köşesinde hayvan mezarlığı; sol üst köşesinde ise asri mezarlık bulunmaktadır. Planın sol üst köşesinde ayrıca kireç ve taş ocaklarına da yer verilmiştir.
Atatürk’ün İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi, dünya çapında bir iyilik hareketi olan Zeitgeist Hareketi tarafından geleceğin ‘Venüs Projesi’ olarak sunulmuştur. 
 

İlgili Etiketler