İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Kat Karşılığı İnşaat Nedir?

Kat Karşılığı İnşaat Nedir?

Kat karşılığı inşaat ya da arsa karşılığı inşaat; yapılan inşaatın bedelinin ya da devredilen arsanın bedelinin inşaattan bağımsız bölüm olarak verildiği inşaatlara denir. Örneğin,

  • Arsanız üzerinde ev yaptırmak istiyorsunuz veya,
  • Tek katlı evinizin yerine çok katlı bir bina yaptırmak istiyorsunuz veya,
  • Apartmanınızdaki tüm daire sahipleri ile birleşerek yepyeni ve daha büyük bir apartman yaptırmaya karar verdiniz

ancak müteahhide inşaat karşılığında verecek paranız yok. Müteahhit (yüklenici) inşaatı yapacağını ancak karşılığından inşaattan bir ya da birden fazla daireyi, bağımsız bölümü ona vermenizi istedi. Bu inşaat, kat karşılığı inşaat olacaktır.

Örneğin, bir yüklenici arsanız üzerinde site yapmak, karşılığında size 10 adet daire vermeyi teklif etti ve kabul ettiniz. arsanın mülkiyetini müteahhide devrettiniz müteahhit inşaatı tamamladı ve size dairelerinizi verdi. Bu inşaat da arsa karşılığı inşaat, kat karşılığı inşaat olacaktır.

Örneğin, üç katlı bir apartmanınız var. Bir müteahhit, apartmanınızı yıkıp yerine yine üç katlı ancak giriş katında bir dükkan olacak yeni bir inşaat yapmayı ve dükkanın kendisine ait olacağını teklif etti. Kabul ettiniz. Bu inşaat da kat karşılığı inşaat olacaktır.

Kısaca yapılacak inşaatın bedelinin inşaattan bağımsız bölüm vererek ödeyecekseniz kat karşılığı inşaat yani arsa payı karşılığı inşaat yaptırmak istiyorsunuz demektir.

PEKİ, KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YAPTIRMAK İÇİN GEREKLİ AŞAMALARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Kat karşılığı inşaat yaptırmak için öncelikle mutlaka noterde düzenleme şeklinde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir.

Kat karşılığı arsa anlaşması sırasında dikkat etmeniz en önemli nokta pazarlıktır. Örneğin Mersinde kat karşılığı daire sisteminden yararlanacağınız bir arsanız var. Müteahhit firma 10 katlı bir konut yapmayı düşünüyor ve yapılacak konutta 20 daire bulunuyor. Bu 20 daire içinde bir çok müteahhit firma ilk olarak pazarlığı 3-4 daireden başlatır. Bu bir satış stratejisidir ve bu yüzden heyecanlı ve aceleci olmamak gerekir çünkü bu satış anlaşması oldukça esnek bir pazarlığa sahip olacaktır. Yukarıda verdiğimiz Mersinde kat karşılığı daire örneğinde olduğu gibi pazarlık aşamasında tuttuğunu koparan bir arsa sahibi olmakta fayda vardır.

Kat Karşılığı Arsayı Müteahhide Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz :

  • İnşaatı yapacak olan müteahhit firmanın referanslarını incelenmelidir.
  • Eğer inşaatı yapacak olan yeni bir müteahhit ise bankalar ve gerekli kurumlar tarafından hakkında ayrıntılı bilgi alınmalıdır.
  • En çok dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise, müteahhit firmanın daireleri teslim etme süresidir. Bu süre eğer sözleşmede değerlendirilmez ise, hesaplanan süreden seneler sonra daire sahibi olabilirsiniz. Bu süre genellikle 12-18 ay ve bölgeye göre değişim göstermektedir.
  • Yapılacak olan projenin iyi analiz edilmesi ve yapımında kullanılacak malzemelerin kalitesinin tespit edilmesi gerekir.
  • Müteahhit ve arsa sahibini zor durumda bırakmayacak şekilde her iki tarafa da uygun şartları sağlayan bir sözleşme yapmak çok önemlidir.
  • İnşaatı yapacak olan müteahhit firmaların daha önce yaptıkları kat karşılığı arsa uygulamalarına bakarak, alıcı ve satıcı arasında dava olup olmamasına dikkat edin.

 

İlgili Etiketler