İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konut Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir bölgeden konut alımında dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde belirtebiliriz;

  • Konutun bulunduğu konum,
  • İş ve sosyal hayatlara ulaşım kolaylığı,
  • İnşaat kalitesi,
  • Bölgede bulunan ve yapılacak olan kurumların yakınlığı,
  • Yaşayan insan profilleri,
  • Özel ve devlet okul sayılarının fazla olması,  
  • İnsan yaşamına katacağı değerler gibi hususlar diyebiliriz.

Gerek ebeveynlerin iş hayatına, gerekse çocuklarının okullarına olan ulaşımlarını da kolaylaştırması bölgede tercih sebebi olabilmektedir. 

Aynı zamanda insanların iş ve okul dışında kalan zamanlarını değerlendirmek isteyecekleri; parklar, alışveriş merkezleri, piknik alanları, spor salonları gibi alanlara da yakın olması konut araştırmalarında düşünülen seçenekler arasında yer almaktadır. Özellikle Türk toplumu için önem arz eden komşu seçimi de mutlaka değerlendirilmektedir. Konut bakılan apartmanlarda mutlaka genel komşuluk konusunda bilgi istenmektedir. Tabi ki tüm insanlar hakkında bilgi sahibi olamayız ancak genel bir araştırma yapmadan da bölgede konut araştırma girişiminde bulunmayız. Bir diğer önemli konu da konutların satış fiyatları ile ilgili olan durum.

Özellikle yeni gelişen bölgelerde yer alan konutların az kullanılmış veya kullanılmamış olması, o bölgenin fiyatlarını ve kalitesini biraz daha yükseğe çıkarmaktadır. Konut alımı konusunda bütçesi yetmeyen ama bölge şartlarından faydalanmak isteyen insan sayısının, yani talebin fazla olması da artışlarda önem göstermektedir. Bu anlamda toparlayacak olursak; iyi insan profilleri, daire kalitesi, dairenin bulunduğu konum ve yaşamımıza katacağı değerler, bölgede yer alan konutların değerine doğrudan etki etmektedir.

İlgili Etiketler