İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

KONUT FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ

KONUT FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ

Kredi İle Ev Almak İsteyenler İçin Beklenen Haber Geldi! "Kredi Faiz Oranları Düştü!

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler, kredi faiz oranlarının yüksek olmasından kaynaklı istedikleri gibi hareket edemiyorlardı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “kredi faizlerinin düşeceği ve kamu bankalarının bu konuda somut adımlar atacağı” müjdesini vermişti.  01 Ağustos itibariyle beklenen haber geldi. Ziraat Bankası ve Vakıfbank’tan sonra Halkbankası da 500 bin liraya kadar 180 ay vadeli konut kredi faizi oranını 0.99 olarak açıkladı.

 

 

Vade 10 yıldan 15 yıla kadar çıktı.

Ziraat Bankası; 500 bin liraya kadar olan konut kredisi faiz oranlarını, 0.99’a düşürürken, vadeyi de 120 aydan maksimum 180 aya kadar vadelendireceğini açıkladı. 500 bin lira ile 1 milyon lira arasındaki konut kredileri için de faiz oranı, yine 180 aya kadar vade ve 1.19 oranında belirledi. Buna göre; 120 ay vadede 200 bin TL’yi ortalama 1.72 oranında faizle çektiğimizi düşünürsek, toplamda 474 bin TL gibi bir rakam ödenmesi gerekiyordu. Faiz oranları düştükten sonra ise; 342 bin TL ödemesi çıkıyor. Yani 132 bin TL kardayız.

İzciler Gayrimenkul Yön. Kur. Bşk. Alpay Aslan “faiz oranlarındaki bu düşüşün ve döviz kurlarında yaşanan düşüşlerin konut satışlarına pozitif yansıyacağını” dile getirdi. “Yüksek faizler sebebiyle ev almayı erteleyenlerin, faizlerin indirilmesini fırsat bilerek yeniden harekete geçeceğini ve bunun da konut artışlarını hızlandıracağını” söyledi.

İlgili Etiketler