İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Site İçinde Daire mi Tercih Edersiniz, Müstakil Ev mi???

Fikirler kişiye göre değişiklik gösterir. İnsanın yaşadığı kültür, yetiştiği toplum, aldığı eğitim ve aile görgüsü kişinin tüm fikirlerini etkiler. Bu yüzden insanların bir kısmı "bahçeli müstakil bir ev" isterken, diğer kısmı "apartman dairesi"ni tercih ettiklerini söylerler. 

Müstakil ev isteyenlerin "çocuklarım bahçemde gözümün önünde oynasınlar" veya "alt katın üst katın gürültüsüyle huzursuz olmak istemiyorum" dediğini duyarsınız.

Apartman dairesi tercih edenlerin ise "ayyy ben korkarım oturamam öyle, benim için güvenlik ön planda. Hem iki komşun olacak, kapıyı açınca iki muhabbet edeceksin" derler.

Peki sizin tercihiniz ne?

Hem apartman dairesinin hem de müstakil evin kendine göre avantajları veya dezavantajları vardır. Apartman dairesini tercih ettiğinizde; diğer komşularınızla birlikte yaşamak durumundasınızdır. Maddi ve manevi sorumluluklarınız vardır. Farklı kuralları vardır. Dilediğiniz gibi bağıramazsınız mesela. Çocuklar evde top oynamasa iyi olur. :) Ev sizindir ama o kadar da özgür değilsinizdir. Bunun yanında apartman aidatı, çevre düzenlemesi, görevli maaşı gibi giderlere de ortak olursunuz.

Bunların yanı sıra güzel yanları da vardır apartmanda yaşamanın. Davetsiz bir misafiriniz geldiğinde evde kahve mi kalmamış, kapı komşunuzdan isteyebilirsiniz. Canınız mı sıkıldı? Karşı komşunuzla alışverişe gitmek güzel bir fikir olabilir. Asansörde karşılaştığınız komşunuzla iki dakika muhabbet etmek sizi rahatlatabilir. Atalarımızın dediği gibi "ev alma komşu al". İyi bir komşu bazen en yakın akrabanızdan daha yakın olabilir. Acil bir durum söz konusu olduğunda ilk aklınıza yan komşunuz gelebilir. Ayrıca çocuklarınızın bahçede oynayacağı birçok arkadaşları olur. Bunun gibi pek çok örnek sayabiliriz.

 

 

Müstakil eve gelince; sadece siz ve aileniz. Tam istediğiniz gibi. Apartman dairesinin aksine daha geniş bir yaşam alanı. Belki çift salon. Belki çatı katını sinema odası yaparsınız. Bahçenizde havuzunuz bile olabilir ve yaz ayları geldiğinde ne kadar şanslı olduğunuzu düşünürsünüz. 

Çocuklar odalarında dilediği kadar gürültü yapabilirler. Bahçe size aittir ve haftasonu kahvaltı keyfinize kim ne diyebilir. Çatı da sizindir, bodrum da, bahçe de. Arkadaşlarınızla istediğiniz zaman mangal keyfi yapabilirsiniz bahçenizde. Ohh keyif!!!

Peki müstakil evin avantajlı olmayan tarafı var mı? Olmaz mı? İlk akla gelen güvenlik meselesidir. Müstakil evler için daha fazla güvenlik önlemi almanız gerekir. Evin, bahçenin tüm giderleri size ait olduğu için daha fazla bütçe ayırmak gerekebilir.  Gideri paylaşacağınız komşularınız yoktur. Isınmak için daha çok yakıt harcarsınız ve ısınmak yine de problem olabilir. Bahçede havuzunuz varsa tüm bakımları size aittir. 

Sonuç olarak "zevkler ve renkler tartışılmaz". Sizin hayaliniz bahçeli bir villada oturmak olabilirken, başka birinin hayali tüm olanakları mevcut site içinde bir dairede oturmak olabilir.

Benim düşüncem mi? Ben site içinde daireyi tercih edenlerdenim. Ama yaz aylarında da havuzlu bir villaya da hayır demem doğrusu:)

 Herşey gönlümüzce olsun. :)

İlgili Etiketler