İzciler Gayrimenkul

BLOG / HABER / DUYURU

Yapracık Mahallesine Bakış

Yapracık; Bağlıca, Alacaatlı ve Çayyolu ile sınırı olan Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı bir mahalledir. Daha önceleri sadece köy olan Yapracık; TOKİ konutlarının yapılmaya başlanması ile gelişmeye başladı. 

Toki Konutlarının Yapracık köyüne mesafesi yaklaşık 5 km. dir. Etimesgut Belediyesi hızlı gelişecek olan bu bölgeyi Aşağıyurtçu Mahallesi, Yukarıyurtçu Mahallesi ve Atayurt Mahallesi gibi farklı mahallelere ayırmış olsa da, bölge hala YAPRACIK adı ile bilinmektedir.  

2012 yılında Yapracık mahalle nüfusu 795 kişi, Aşağıyurtçu mahalle nüfusu 650 kişi, Yukarıyurtçu mahalle nüfusu 896 kişiden oluşurken, Yapracık TOKİ konutlarının teslim edilmeye başladığı yıldan itibaren nüfus hızla artmaya başlamıştır. 2016 yılında Etimesgut Belediyesi Yapracık TOKİ konutları nedeniyle doğan ihtiyaçtan dolayı bölge sınırlarını yeniden düzenlemiş ve Atayurt, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu ve Yapracık mahalleleri olarak ayırmıştır. Yapracık Konutları'nın büyük bir bölümü Atayurt mahallesinde, bazı etapları ise Yukarıyurtçu ve Aşağıyurtçu mahallelerinde yeralmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu 2017 verilerine göre Yapracık bölge nüfusu aşağıdaki gibidir.  

YAPRACIK TOKİ KONUTLARINI OLDUĞU MAHALLELER NÜFUS(2017)
Aşağıyurtçu Mahallesi 4.415 kişi 
Yapracık Mahallesi 5.050 kişi
Yukarıyurtçu Mahallesi 22.856 kişi 

 

Tablodan da anlaşıldığı üzere; toplu konut inşaatları ile birlikte Yapracık bölge nüfusu 6 yılda katlanarak artmış ve toplam nüfus 32 bini geçmiştir. Atayurt mahalle muhtarlığından alınan bilgiye göre 2018 yılında ise bu rakam 38 bini aşmaktadır. Bu artışa Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Etimesgut Belediyesinin su, yol gibi alt yapı çalışmalarına önem vermesi ciddi katkı sağlamıştır. Son olarak Bağlıca - Yapracık anayolunun genişletilerek açılması Yapracık bölgesini ulaşım açısından cazip hale getirmiştir. Hatta açılan bu yol sayesinde EGO 546 Eryaman-Yapracık TOKİ Konutları otobüs seferlerini koymuştur. Bu da ulaşımda oldukça kolaylık sağlımıştır. Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesinin açıklamasına göre; Bağlıca - Yapracık Çevre Yolu bağlantısına kısa süre içinde başlanması bölgeyi ulaşım açısından daha merkezi ve daha ulaşılır kılacaktır. 

Yapracık'ta eskiden sadece bir köy bakkalı hizmet verirken, şimdi birçok market, büfe ve kafeler hizmet vermektedir. Bölgeye ait bir Aile Sağlık Merkezi ve çok sayıda eczane açılmıştır. Ankara Üniversitesi 100 yataklı Kök Hücre Hastanesi inşaatının resmen başlamasıyla beraber bölgedeki hareketlilik daha da artmıştır. Yine Bağlıca'da inşaatı tamamlanmak üzere olan ve yeni yılda bu komplekse yerleşecek önemli kurumlar; bölgenin değerine değer katacaktır. 2019 yılında Bağlıca çevre yolu ile Yapracık arasında tüm alt yapı çalışmalarının tamamlanarak konut inşaatlarının başlayacağı öngörülmektedir. Bu sebeple de Yapracık bölgesine inşaat firmalarının ve arsa yatırımcılarının ilgisi çoğalmıştır. 

Sonuç olarak; Yapracık ve Bağlıca semtleri gelecek yıllarda daha da gelişecek ve değerine değer katacaktır.   

 

 

 

İlgili Etiketler